Návod na čistenie zlatých šperkov

Aby bola životnosť a krása zlatých šperkov, kúpených v internetovom zlatníctve iZlato čo najdlhšia, je potrebné pri ich používaní dodržiavať niektoré základné zásady.AKO A S ČÍM ČISTIŤ ŠPERKY? V domácich podmienkach sa dá zlatý šperk čistiť prípravkami, ktoré sa dajú kúpiť v klenotníctvach, v predajniach drogérie, alebo aj u nás v internetovom zlatníctve iZlato. Sú to čistiace kvapaliny a handričky. Pred ich použitím si pozorne prečítajte návod na použitie. Handričky nepoužívajte na zlaté šperky, ktorých povrch je matovaný, alebo jemne gravírovaný, neodporúčame ani na rhódiované zlato. Takáto úprava sa môže veľmi ľahko poškodiť.ZLATÉ ŠPERKY S KAMEŇMIZlaté šperky s kameňmi sú zvlášť citlivé na zaobchádzanie. Niektoré kamene sú do zlatého šperku len lepené a pri neopatrnom používaní môžu vypadnúť. Zlaté šperky s kameňmi a perlami nevkladajte do horúcej vody. U niektorých kameňov je potrebná zvlášť veľká opatrnosť!KEDY ŠPERKY NENOSIŤ?Zlaté šperky nenoste pri činnostiach, kde je ich možné ľahko poškodiť. Napríklad pri práci v prašnom, chemicky agresívnom alebo vlhkom prostredí, pri športe, kde môže dôjsť k pretrhnutiu zlatých retiazok, alebo zraneniu od zlatých náušníc, zlatých príveskov a pod. Pri umývaní rúk si prstienky taktiež skladajte, pri každej činnosti, ktorá by ch mohla poškodiť. Šperk je ozdobou človeka a pre to sa tak k nemu treba aj správať.Strieborné šperky veľmi rýchlo reagujú na vplyvy vonkajšieho prostredia zmenou farby, alebo stratením lesku. Už malá prítomnosť nevhodných chemických látok spôsobuje ich černenie. Zvlášť citlivé sú na prítomnosť síry. Z organických látok je to napríklad ľudský pot. Ten má u každého iné zloženie. Preto niekomu strieborné šperky černejú a niekomu nie.ZMENY FARBY ZLATAAj keď to nie je také časté, farbu môže zmeniť aj zlatý šperk. Najčastejšie k tomu dochádza pri detských zlatých náušniciach, ktoré zmenia farbu na mieste dotyku s ľudským telom, krvou. Taktiež šperky z bieleho zlata, ktoré boli poródiované. Tenká vrstva ródia sa môže nevhodným používaním, prípadne nedodržaním návodu na použitie postupne stratiť a tým sa odtieň zlata zmení.ŠPERKY Z CHIRURGICKEJ OCELEŠperky z chirurgickej ocele sú z veľmi tvrdého a odolného materiálu. Plochy šperku s vysokým leskom sa môžu poškriabať. Hlavnou výhodou chirurgickej ocele je, že je považovaná za materiál nevyvolávajúci alergie.

Čo je ródiovanie?

Ródiovanie je povrchová úprava šperkov, ktorá zabezpečuje ich zlepšenú odolnosť, kvalitu a životnosť. Zvyšuje lesk a strieborné šperky sú potom na nerozoznanie od šperkov z bieleho zlata. Ako na pohľad, tak aj vlastnosťami. Spočíva v nanesení jemnej vrstvy rhódia na povrch šperku. Treba však spomenúť, že to nie je žiaden prevratný vynález a v dnešnej dobe je rhódiovanie samozrejmosťou a nutnosťou kvalitných šperkov. 

Čo je ródium

Je ušľachtilý kov zo skupiny platinových prvkov, ktorý je veľmi stály, tvrdý a odolný voči vonkajším vplyvom ako je svetlo, ľudský pot (dokonca viac ako zlato). Preto aj jeho cena je vyššia ako cena zlata. 

Prečo sa vykonáva?

Striebro je materiál, ktorý oxiduje na vzduchu, tzn. černá.Prirodzene stráca svoj lesk, znižuje sa jeho kvalita a životnosť. Rhódiovanie týmto veciam zabraňuje a zaručí Vám, že vždy, keď si chcete zobrať svoj šperk, je Vám plne k dispozícii. Rhódiované šperky veľmi ocenia aj predajcovia, ktorí šperky nemusia vždy čistiť a prelešťovať.